ZRPŠ
Školské akcie

Školský rok 2018/ 2019

07.09.2018 sa uskutočnili pre I. stupeň ZŠ Jesenné cvičenia v prírode, a pre II. stupeň ZŠ Účelové cvičenia.

Žiaci druhého stupňa si dňa  10. 9. 2018 pripomenuli Pamätný deň  obetí holokaustu a rasového násilia. V hale školy si vypočuli úryvky zo spomienok preživších. V priebehu čítania  žiaci mohli prostredníctvom fotografickej  prezentácie spoznať priebeh holokaustu. Na záver si všetci  zúčastnení uctili pamiatku obetí minútou ticha.

V dňoch 17.-28.9.2018 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili základného plaveckého výcviku. Plavci sa zdokonalili v rôznych štýloch, neplavci sa naučili plávať bez pomôcky alebo s pomôckou.

24.9.2018 - 28.9.2018 -naša škola sa zapojila do ,,Európského týždňa športu" - SKÁČEM, SKÁČEŠ, SKÁČEME.

Dňa 25.9.2018 zavítala do 5.A na hodinu angličtiny návšteva: pani Barbara Raysik Wentling z Philadelphie (USA) s jej príbuznou pani Barbarou Suzan. Žiaci 5.A triedy mali možnosť vypočuť si americkú angličtinu a klásť otázky v anglickom jazyku. Dozvedeli sa tiež zaujímavé fakty o histórii, o vztýčení vlajky SR vo Philadelphii. Pred budovou Benjamin Franklin Institute vo Philadelphii sú umiestnené vlajky demokratických krajín sveta v abecednom poradí. Ešte pred 20timi rokmi medzi nimi chýbala slovenská vlajka. Zaradenie našej štátnej zástavy po vytrvalých vybavovaniach potrebných náležitostí iniciovala práve pani Barbara R.Wentling na podnet jej príbuzného pána J.Maťašovského. Celá beseda sa niesla v príjemnou priateľskom duchu, žiaci sa oboznámili so zaujímavými faktami zo slovenskej aj americkej histórie a návšteva potešila žiakov milými darčekmi- samolepkami, knihami a pamätnými mincami. Na pamiatku obe dámy obdržali ručne vyrobené drobnosti, ktoré im budú pripomínať Slovensko - drotársky výrobok - slovenský znak od Juraja Šeríka, doma pečené chlebíky v ľanových vrecúškach a bábiky zo šúpolia.

26.09.2018 Európsky deň jazykov. Na našej škole sme privítali dobrovoľníčku Anne zo Španielska, ktorá žiakom prezentovala informácie o rodnej krajine. V rámci spolupráce s Kericom bude Anne každú stredu pôsobiť na našej škole a komunikovať so žiakmi v cudzom jazyku (anglický jazyk). V rámci Európskeho dňa jazyka žiaci hravou a zážitkovou formou spoznávali cudzie jazyky, trénovali jazykolamy a uvedomovali si nutnosť ovládania cudzích rečí.

28.09.2018 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili exkurzie ,,Noc  výskumníkov" organizovanej Žilinskou univerzitou so zameraním na vedu a výskum.

03.10.2018 Divadelné predstavenie DDS Eva - Budzogáň. Zúčastnili sa žiaci 1. - 6. ročníka.

11.10.2018 sa v telocvičniach našej školy uskutočnilo testovanie žiakov 1. ročníka k identifikácii ich športového talentu cieľom akcie je odporučiť žiakom a ich rodičom tie druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady a môžu byť v nich úspešné. Každé otestované dieťa získa osvedčenie, ktoré bude obsahovať zoznam odporúčaných športov. Naši prváci sa držali statočne a chceme im poďakovať za ich snahu a vytrvalosť.

12.10.2018 sa naši tretiaci zúčastnili prírodovedno - vlastivednej exkurzie. Najskôr si pozreli Vodné dielo Žilina, potom sa presunuli k sútoku riek Kysuca a Váh a nakoniec navštívili Budatínsky zámok.

17.10.2018 Žiaci štvrtého ročníka sa zúčastnili prírodovedno - vlastivednej exkurzie, na ktorej poznávali kamenné gule na Megoňkách, dozvedeli sa zaujímavosti o ropnom prameni v Korni a na vrchu Živčáková pozorovali prírodné pramene. Počas exkurzie robili interview s turistami a pútnikmi, dozvedeli sa nové informácie o Kysuciach a odniesli si plno zážitkov.

16.10.-19.10.2018 Týždeň zdravej výživy na 1.stupni. Jednotlivé dni tohto týždňa boli venované podpore zdravej výživy. Pondelok bol jablkový deň - žiaci konzumovali jablká, tvorili projekty a učili sa o význame ovocia. Utorok sa niesol v znamení mliečnych výrobkov, žiakov sprevádzalo dňom interaktívne CD o výrobe mliečnych produktov, o ich spracovaní  a skladovaní. Streda - bylinkový deň, pili sme rôzne bylinkové čaje a rozprávali sa o druhoch byliniek. Najťažším dňom pre žiakov bol štvrtok - deň bez sladkostí. Ale žiaci prejavili snahu vydržať deň bez cukru a urobiť pre svoj organizmus deň očisty touto formou. Piatok bol nazvaný dňom bez stresu, žiaci si pripravili vtipy a zabávali aj vyučujúce. Tie sa im snažili vytvoriť deň bez stresu rôznymi tvorivými aktivitami.

Dňa 19.10.2018 navštívili prváci spoločne Kysuckú knižnicu. Čakalo ich tam okrem kníh, na ktoré sa veľmi tešili, aj príjemné prekvapenie v podobe rozprávkových bytostí, ktoré pre našich najmenších pripravili bohatý program. Tento deň sa deti stali právoplatnými čitateľmi Kysuckej knižnice a domov odchádzali nielen s peknými zážitkami, ale aj s prvou požičanou knihou a čitateľským preukazom.