ZRPŠ
HISTÓRIA

Sample ImageZákladná škola, Čadca – M. R. Štefánika bola slávnostne otvorená 3.9.1979, ako tretia plnoorganizovaná škola v meste. Jej vybudovanie si vyžiadal rozvoj okresného mesta Čadca a s tým súvisiaca výstavba nového sídliska na Žarci. Je to škola moderného pavilónového typu.

K termínu otvorenia školy boli odovzdané pavilóny E a F, v každom z nich po 12 tried. Ostatné pavilóny A,B,C a D sa dokončovali a odovzdávali postupne. Začiatkom školského roku 1980/1981 to bol pavilón A, v ktorom sú odborné učebne chémie, fyziky, prírodopisu a počítačová a na prízemí priestory pre ŠKD. Koncom toho istého školského roku bol odovzdaný pavilón B, ako vstupná hala a pavilón D s kuchyňou, školskou jedálňou, žiackou kuchynkou a dielňami (drevo a kovo). Ako posledný bol do užívania odovzdaný v januári 1985 pavilón C, v ktorom sú 3 telocvične a ordinácia zubnej lekárky. Problém každej sídliskovej školy, kde býva nárast žiakov, ale aj ich výrazný pokles, neobišiel ani túto školu. Z najvyššieho počtu žiakov 1264 (v školskom roku 1987/1988) klesol počet žiakov na 370 (v školskom roku 2005/2006). V školskom roku 2007/2008 sa počet žiakov zvýšil o takmer 200, nakoľko bola zrušená Základná škola, Čadca – A. Hlinku.

V súčasnosti má škola 463 žiakov.

Na škole boli zriadené aj triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov, ktoré vystriedali od školského roku 2005/2006 triedy s rozšírenou športovou prípravou zameranou na futbal, nakoľko má škola nadštandardné podmienky na rozvoj športu. Tieto triedy však po 2 rokoch boli zrušené, pretože mnohí zo žiakov zaradených do týchto tried prestali spĺňať stanovené kritéria.